Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródków, organizowanie przyrodniczych wycieczek oraz ekologicznych akcji z okazji Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, konkursów plastycznych oraz przedstawień dla rodziców i wiele innych ekologicznych działań.
Do tej pory w akcji wzięło już udział milion dzieci. Tylko w zeszłym roku w programie uczestniczyło aż 500 000 dzieci z 6000 przedszkoli w całej Polsce.
W roku 2014/2015 w przedszkolach odbędzie się VII edycja programu. Akcja rozpocznie się 22.X.2014 r. wyjątkowym Dniem Przyjaciół Natury. Zapraszamy do niej wszystkie przedszkola w Polsce. Wszystkie przedszkola, które zgłoszą się do programu otrzymają wyjątkowe materiały i upominki edukacyjne: książki dla nauczycieli, książeczki i upominki dla dzieci, płyty CD z bajkami, piosenkami i dodatkowymi materiałami oraz Certyfikat, potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program przygotowany jest tak, by wpisywać się w działania przedszkoli. Nie jest wymagane tworzenie specjalnych sprawozdań. Po zakończeniu programy chętni nauczyciele mogą przesłać swoje opinie oraz zdjęcia z realizacji zajęć.
Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Dodatkowo, biorąc udział w specjalnym konkursie na najpiękniejsze miejsca w Polsce, przedszkola będą mieć szansę na wyjątkową wygraną.
Zasady programu
MECHANIZM PROGRAMU:
- Nauczyciele w przedszkolach realizują program poprzez przeprowadzenie zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.
- Realizacja czterech zamieszczonych w materiałach scenariuszy jest obowiązkowa.
- Nauczyciele przekazują dzieciom, uczęszczającym do przedszkola książeczki edukacyjne.
- Przedszkola, biorące udział w programie uczestniczą także w konkursie na „Najpiękniejsze miejsce w twojej okolicy”.
- Po przeprowadzeniu zajęć oraz uczestnictwie przedszkola w konkursie, przedszkole nabywa prawo do posługiwania się Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest przyznawany na 1 rok.
- Przedszkole może dodatkowo wybrać działania ekologiczne z proponowanych poniżej
ZAKOŃCZENIE PROGRAMU
Po zakończeniu programu przedszkola mogą nadsyłać sprawozania z przeprowadzonych działań oraz zdjęcia na adres: przyjaciele natury@kubus.pl. Zdjęcia oraz przesłane materiały mogą zostać umieszczone na stronie internetowej programu.
Wraz z przesłaniem sprawozdania, a zwłaszcza dokumentacji zdjęciowej należy przesłać również oświadczenie rodziców lub innego prawnego opiekuna każdego dziecka biorącego udział w programie, stanowiące załącznik do Regulaminu ( w zakładce – Materiały do pobrania). Dokument ten jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody przez rodzica lub prawnego opiekuna na udział danego dziecka w programie i zgodą na przetwarzanie danych osobowych tego dziecka.
DZIAŁANIA PROGRAMU KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
- Obchody Dnia Przyjaciół Natury (wg scenariusza)
- Obchody Dnia Marchewki (wg scenariusza)
- Dzień Warzyw, Owoców i Soków (wg scenariusza)
- Dzień Drugiego Śniadania (wg scenariusza)
- Obchody pierwszego Dnia Wiosny
- Obchody Dnia Ziemi
- Segregacja śmieci w przedszkolu
- Wycieczka do parku krajobrazowego, parku narodowego lub do lasu
- Kącik przyrody w przedszkolu
- Konkurs plastyczny na plakat „Razem z Kubusiem dbam o zdrowie”
- Zajęcia plastyczne „W Krainie Kubusia” (na podstawie bajek z płyty CD)
- Spotkanie z ekologiem lub leśnikiem
- Wystawa ekologiczna
- Przedstawienie teatralne związane z ochroną przyrody
- Dbamy o zwierzęta – budowa karmników/przygotowanie pożywienia dla zwierząt zimą.
Sprawozdanie z realizacji projektu: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
W VI edycji programu udział brały 3 grupy przedszkolne w wieku od 4 do 6 lat, a projekt realizowało 5 nauczycielek. Projekt realizowano od listopada 2013 r. do czerwca 2014 roku. (zapisy z realizacji widnieją w planach wychowawczo-dydaktycznych i dziennikach zajęć).
Naszym głównym celem było:
- Poznawanie różnych środowisk przyrodniczych
- Wzbogacenie słownictwa związanego ochroną przyrody
- Kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt i roślin
- Promowanie zdrowej diety
- Zachęcanie do dbania o własne zdrowie i aktywność fizyczną
- Uświadomienie rodziców, przekazanie im odpowiedniej wiedzy
w zakresie dbania o przyrodę - Ukazanie, iż można na wiele sposobów przyrządzić zdrowe potrawy
W czasie trwania programu zrealizowano cztery scenariusze.
- Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury – podczas realizacji tego scenariusza jedna z grup podczas wycieczki do pobliskiego lasu poznała naturalne środowisko jakim jest las, złożyła ślubowanie zostania „Kubusiowym Przyjacielem Natury”. Dzieciom zostały wręczone odznaki, które od tej pory bardzo chętnie nosiły przypięte do kurteczek. Dwie pozostałe grupy wysłuchały bajki Przyjaciele Natury, a następnie podczas rozmowy kierowanej pytaniami nauczyciela doszły do wniosku, że naturalne jest to, co nie zostało zmienione przez człowieka. Dzieci bawiły się, wykonując zadania w kartach pracy i wyobrażając sobie pobyt w parku narodowym. Następnie dzieci udały się do parku, gdzie nazbierały liści, po czym, na zakończenie zajęć utrwalały nazwy drzew, z których pochodzą i tworzyły z nich piękne prace plastyczne.
- Dzień 5 porcji warzyw, owoców lub soku – Dzieci po wysłuchaniu bajki Smutne krasnoludki, dowiedziały się, że jedzenie warzyw i owoców pięć razy dziennie pomaga im w codziennej pracy. Grupy zostały podzielne na pięć grup w pięciu kolorach i wykonywały prace inspirowana kolorami warzyw i owoców. Następnie dzieci wykonały kartę pracy i przyrządziły samodzielnie drugie śniadanie z owoców, degustując je przedtem z zamkniętymi oczami.
- Dzień marchewki – dzieci po wysłuchaniu bajki opowiadały, do czego może służyć marchewka, bawiły się nimi, a na koniec zrobiły z marchewek sok. Wykonały także kartę pracy i wzięły udział w quizie dotyczącym zdań na temat marchewki.
- Dzień drugiego śniadania – po burzy mózgów, co można zjeść na drugie śniadanie oraz wysłuchaniu bajki Olbrzymie śniadanie, dzieci zabawiły się w aktorów prowadząc w parach dialogi z bajki. Po zabawie w karmienie hipopotama, zrobiły samodzielnie kanapki, a także ozdobiły papierowe talerzyki.
Na zakończenie zajęć dzieci dostały książeczki do wypełnienia w domu wraz z rodzicami.
Oprócz realizacji w/w scenariuszy nasze przedszkole wzięło udział w konkursie „Najpiękniejsze miejsce w Twojej okolicy”. Jako wyróżnione miejsce dzieci zaproponowały zaprzyjaźnione z naszym przedszkolem R.O.D. „Bratek”. Jest to miejsce wyjątkowe, gdyż znajduje się blisko naszej placówki, dzieci korzystają z gościnności Pani Zosi, która zgodnie z porami roku przygotowuje ciekawe zajęcia o przyrodzie.
Dzieci nauczyły się, jak oszczędzać wodę, energię, jak można wykorzystać makulaturę i inne surowce wtórne oraz je segregować.
Zainteresowanie rodziców od samego początku było bardzo duże, byli zadowoleni z pomysłu udziału w realizacji programu, zwracając uwagę na duże walory edukacyjne. Bardzo chętnie współpracowali z nauczycielami, przynosząc potrzebne do zajęć artykuły, podkreślając, iż dzieci chętnie i częściej w domu sięgają po zdrowe produkty. Akcję zakończyły warsztaty dla rodziców, podczas których mogli zapoznać się ze sposobem segregowania śmieci, sposobami oszczędzania energii, a kolorowe materiały edukacyjne posłużyły jako gazetka na temat ekologii. Jako podsumowanie mieli przyjemność kosztować ciasto upieczone przez dzieci i panie z grup.
Podsumowując przebieg realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, możemy stwierdzić, iż wszystkie cele zostały osiągnięte, zajęcia i zabawy proponowane przez organizatora, były ciekawe, a ich realizacja dawała dzieciom wiele satysfakcji. W młodszych grupach, niektóre omawiane tematy były trudne dla dzieci, aczkolwiek nauczycielki indywidualnie modyfikowały na potrzeby grupy i wykorzystywały zaproponowane przez organizatorów wersje „łatwiejsze” zabaw. Wszystkie dzieci uwielbiały słychać i poznawać nowe bajki. Z duża radością uczestniczyły w zabawach ruchowych, muzyczno-ruchowych, czy samodzielnym przygotowywaniu i degustowaniu nowych „zdrowych” potraw.